Väyläopinnoista varmuutta ja vauhtia korkeakoulumaailmaan

Kaksi nuorta naisopiskelijaa seisovat lukion aulassa.

Väyläopinnoista varmuutta ja vauhtia korkeakoulumaailmaan

Moni opiskelija tähtää jatko-opintoihin korkeakouluun. Gradiassa niin lukiolaisella kuin ammattiin opiskelevalla on mahdollisuus hakeutua väyläopintoihin, joissa omalta tuntuvaa amk-alaa pääsee opiskelemaan jo toisen asteen opintojen aikana. Roosa Pennanen, Nelli Gustavsson ja Henna Sorsa innostuivat väyläopintojen kautta avautuvasta opiskelupaikasta ja mahdollisuudesta saada kokemusta ja etumatkaa jatko-opintoihin.

Tämän kevään abiturientit Roosa Pennanen ja Nelli Gustavsson Jyväskylän Lyseon lukiosta opiskelivat molemmat sairaanhoitajaväylän opintoja Jamkissa lukion toisena vuonna.

”Halusin tehdä korkeakouluopintoja jo lukiossa, koska tiesin, mitä haluan jatkossa opiskella”, sairaanhoitajan ammattiin tähtäävä Roosa kertoo.

Myös Nelliä sairaanhoitajan ja ylipäätään sote-alan opinnot olivat kiinnostaneet jo pitkään:

Ajattelin, että lukion aikana suoritettavien amk-opintojen kautta saisin alan opinnoista vielä lisää tietoa ja näkisin, millaista korkeakouluopiskelu käytännössä olisi.

Roosan ja Nellin suorittamat sairaanhoitajaväylän opinnot Jamkissa ovat esimerkki toisen asteen väyläopinnoista. Väyläopinnot ovat ammattiin opiskeleville ja lukiolaisille tarkoitettuja tietyn alan maksuttomia korkeakouluopintojen kokonaisuuksia yhteistyöoppilaitoksissa. Ammatillisille opiskelijoille väyläopintojen laajuus on 30 osaamispistettä, lukiolaisille 15 opintopistettä. Opinnot sisällytetään osaksi toisen asteen opintoja ja ne voidaan myöhemmin hyväksi lukea myös osaksi korkeakoulututkintoa.

Jatko-opintopaikka motivoi

Sairaanhoitajan väyläopintojen suorittaminen oli Roosan ja Nellin mukaan monipuolista ja jonkin verran lukiosta poikkeavaa. Molemmat kokivat, että opinnot oli helppo sovittaa yhteen lukion kanssa, vaikka välillä päällekkäisyyttä lukiotuntien kanssa tulikin.

”Meillä oli kursseja sekä verkossa että paikan päällä Jamkilla. Myös luentoja, joista osa vapaavalintaisia, oli jonkin verran. Opintojen aikana oli kaksi tenttiä”, Nelli kertoo ja Roosa jatkaa:

“Väyläopinnot veivät kyllä aikaa, mutta omaan lukio-opiskeluuni se ei vaikuttanut juuri ollenkaan, koska opintoja pystyi suorittamaan omalla vapaa-ajalla.”

Väyläopintoja he suosittelevat sellaisille, joita korkeakouluopinnot tulevaisuudessa kiinnostavat. Opinnot antavat korkeakouluun tähtääville varmuutta alavalintaan ja myös kelpoisuuden hakea Jamkiin toisen asteen väylän erillishaun kautta ilman pääsykoetta, mistä molemmat iloitsevat:

“On kiva, että tämä mahdollisuus on, niin opiskelupaikan saamista ei tarvitse stressata, vaikka hakisikin myös muualle.”

Välietapilta kohti sosionomin ammattia 

Ammattiopisto Gradiassa opiskeleva Henna Sorsa kiinnostui kesken jääneen lukion jälkeen kasvatus- ja ohjausalasta ja aloitti nuoriso- ja yhteisöohjaajan opinnot. Tulevaisuuden haaveissa hänellä siintää kuitenkin jo sosionomin ammatti. Hennan aloittamat väyläopinnot vievätkin häntä nopeammin kohti tavoitetta valmistua ammattikorkeakoulusta.

Nainen istuu pöydän äärellä kynä kädessään.

Tarkoituksenani on aina ollut hakea korkeakouluun, ja nykyiset opinnot ovat minulle ikään kuin välietappi. 

Hennan sosiaali- ja kuntoutusväylän opinnoista Jamkissa on paljon monimuotokursseja. Kurssin aikana saattaa olla 3-5 tapaamista, ja loput itsenäistä verkko-opiskelua. Kurssin arviointitavan mukaan voi joutua käymään tentissä tai kirjoittamaan kirjoitelman, raportin tai oppimistehtävän. Väyläopintojen suorittamisessa Hennan mukaan tärkeintä ovat hyvät opiskelutaidot ja motivaatio:

"Korkeakouluopinnot ammatillisen koulutuksen aikana vaativat opiskelijalta ajanhallintakykyä ja itseohjautuvuutta. Opintoihin on myös pystyttävä sitoutumaan vuodeksi."

Henna suosittelee väyläopintoja sellaisille ammattikorkeakouluun tähtääville henkilöille, joilla on jo oma AMK-ala mielessä, mitä lähteä opiskelemaan:

”Ja ainakin itsellä molempien koulutuksien keston lyhentyminen motivoi minua", Henna kertoo ja iloitsee tulevasta 30 osaamispisteen potista.

Kiinnostuitko?

Tällä hetkellä Gradian opiskelijoille on tarjolla väyläopintoja (Jamk, HUMAK, LAB):

  • fysioterapeutin, konetekniikan, kulttuurituottajan, kuntoutuksen ohjaajan, liiketalouden, logistiikan, palveluliiketoiminnan, puualan, rakennustekniikan, sairaanhoitajan, sosionomin, sähkö- ja automaatiotekniikan, tieto- ja viestintätekniikan, toimintaterapeutin, tulkin ja yhteisöpedagokin opintoihin.

Jos oma jatko-opintojen kohde ei ole vielä varma, on myös mahdollista suorittaa yksittäisiä avoimen korkeakoulun opintoja ja tutustua korkeakoulumaailmaan vaikkapa vain yhden verkko-opintojakson verran.

Kysy lisää:

Jonna Majava, 040 341 5347 (Ammattiopisto Gradia)
Katriina Ronkainen, 040 341 4423 (Jyväskylän Lyseon lukio) ja 
Emma Korhonen, 040 341 4560 (Schildtin lukio)

[email protected]

Tutustu muihin opiskelijatarinoihin