Toisen asteen yhteishaku alkaa ensi viikolla: Gradiassa yli 2650 aloituspaikkaa
Tiistaina 17.2. alkavassa yhteishaussa haetaan ammatilliseen koulutukseen, lukiokoulutukseen ja tutkintokoulutukseen valmentavaan TUVA-koulutukseen.
Gradian oppilaitoksissa yhteishaussa on tarjolla yhteensä 2653 aloituspaikkaa. Ammattiopisto Gradiassa aloituspaikkoja ammatillisissa perustutkinnoissa on 1638, joista Jyväskylässä 1398, Jämsässä 194 ja Lievestuoreella 46. Lukiokoulutuksessa aloituspaikkoja on 850, joista Jyväskylän Lyseon lukiossa 430 ja Schildtin lukiossa 420.
Ammattiopisto Gradiassa monipuolinen perustutkintotarjonta ja mahdollisuus kaksoistutkintoon
Ammatillisessa koulutuksessa Gradiassa on tarjolla 23 perustutkintovaihtoehtoa useilla eri aloilla. Uutena hakukohteena on tarjolla mm. liikunnanohjauksen perustutkinto, jossa valmistutaan liikuntaneuvojaksi. Koulutuksen toteuttaa Kuortaneen Urheiluopisto yhteistyössä Ammattiopisto Gradian kanssa Jyväskylässä.
Ammattiopisto Gradian monipuolinen tarjonta ja aloituspaikkojen määrä turvaavat perusopetuksesta 2. asteelle siirtyvien jatkopolut, vaikka aloituspaikkoja on hieman vähennetty viime vuodesta.
Ammatillisen perustutkinnon suorittaminen antaa yleisen jatko-opintokelpoisuuden korkeakouluihin. Ammatillisen perustutkinnon rinnalla opiskelija voi halutessaan suorittaa myös ylioppilastutkinnon, eli kaksoistutkinnon. Kaksoistutkinto-opiskelijaksi ilmoittaudutaan opiskelupaikan vastaanottamisen yhteydessä.
Tutkintokoulutukseen valmentavassa TUVA-koulutuksessa on tarjolla 140 aloituspaikkaa Jyväskylässä ja 25 Jämsässä. TUVA:ssa opiskelija voi vahvistaa opiskeluvalmiuksiaan, pohtia uravalintaansa sekä valmentautua ammatillisiin tai lukio-opintoihin.
Gradia-lukioissa runsaasti vaihtoehtoja omannäköisiin opintoihin
Lukio-opintoihin haetaan joko yleislinjalle tai erityislinjoille, joilla opintoja painotetaan valittuihin aineisiin. Gradiassa on tarjolla kolme valtakunnallisen erityistehtävän linjaa, paikallinen IT-linja sekä uusi englanninkielinen lukiolinja.
Schildtin lukion erityislinjat ovat musiikki-ilmaisun linja, jossa lukio-opintoihin voi yhdistää musiikin harrastamisen, sekä urheilulinja, jossa tavoitteellisen urheilun ja opintojen yhteensovittamista tuetaan monin tavoin opintojen aikana.
Lyseon lukion englanninkielinen International Baccalaureate Diploma Programme, eli IB-linja tarjoaa mahdollisuuden opiskella kansainvälinen ylioppilastutkinto. Lyseon IT-linjalla lukio-opiskeluun yhdistyy informaatioteknologian opiskelu Jyväskylän yliopistossa.
Lisäksi uutena hakukohteena Lyseossa on tarjolla englanninkielinen lukiolinja sellaisille hakijoille, joiden kielitaito ei riitä lukion oppimäärään ja ylioppilastutkinnon suorittamiseen suomeksi tai ruotsiksi.
Suurin osa lukioiden aloituspaikoista on lukioiden yleislinjoilla, joilla lukio-opintoja on mahdollista painottaa opiskelijan kiinnostuksen kohteiden mukaan.
Yhteishaku on tarkoitettu perusopetuksen päättäville tai sen jo päättäneille hakijoille, joilla ei vielä ole perusopetuksen jälkeistä tutkintoa. Hakija voi hakea seitsemään hakukohteeseen. Hakuaika päättyy tiistaina 17.3. klo 15.
Yhteishaun opiskelijavalinnan tulokset ilmoitetaan aikaisintaan 11.6., ja valittujen tulee ottaa opiskelupaikka vastaan viimeistään 25.6.
Lisätietoja
Minna Sillanpää, tulosaluejohtaja, rehtori, Ammattiopisto Gradia, puh. 040 341 5203, minna.sillanpaa@gradia.fi
Samuli Laitinen, tulosaluejohtaja, rehtori, Gradia-lukiot, puh. 040 341 4494, samuli.laitinen@gradia.fi
Mediatiedote 10.2.2026