Suuresta lukiostakin kirjoitetaan ylioppilaaksi hyvin arvosanoin
Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Gradian lukioista kirjoitettiin keväällä 2025 ylioppilaaksi paremmin arvosanoin kuin Suomen lukioista keskimäärin. Lisäksi hylättyjen arvosanojen määrä oli erittäin alhainen. Suurissa lukioissa voi siis paitsi kasvaa tolkun ihmiseksi myös saada hyvät valmiudet jatko-opintoihin.
Silloin tällöin ja säännöllisesti myös aika usein suuria lukioita syytetään monista asioista. Harmittavan usein asioista puhutaan ilman parempaa tietoa, yleisten uskomusten ja julkisessa keskustelussa viljeltyjen virheellisten väittämien ohjaamana. Välillä kritiikki kohdistuu yksilöllisyyden katoamiseen ja yhteisöllisyyden puuttumiseen. Toisinaan taas todetaan suurissa lukioissa opetusryhmien olevan valtavia ja oppimistulosten erittäin heikkoja.
Suurissa lukioissa myös opitaan paljon asioita – vieläpä hyvällä menestyksellä.
Jyväskylän Lyseon lukiossa ja Schildtin lukiossa opiskelija voi kohtuullisen kokoisissa opetusryhmissä opiskellen rakentaa oman lukiopolkunsa parhaaksi katsomallaan tavalla. Tukea suunnitelmien tekemiseen hän saa ryhmänohjaajaltaan, opinto-ohjaajaltaan ja aineenopettajiltaan. Jokainen Gradia-lukioiden opiskelija voi itse päättää, lakien, asetusten ja ylioppilastutkintolautakunnan määräysten mukaisesti, mitä aineita ja missä aikataulussa hän ylioppilastutkintoonsa sisällyttää. Tätä mahdollisuutta opiskelijamme myös kiitettävästi osaavat käyttää ja kenties sen vuoksi myös menestyvät varsin hyvin.
Lukiokoulutuksen keskeinen tehtävä laaja-alaisen yleissivistyksen vahvistamisen lisäksi on valmistaa opiskelijoita jatko-opintoihin. Tehtävässä onnistumisen arviointiin on monia mittareita. Yksi ja keskusteluissa usein keskiöön nouseva on ylioppilastutkinnon kokeissa menestyminen. Monissa lukioissa tätä mittaamisen tapaa vähän vierastetaan silloin, jos on tarkoitus vertailla lukioita keskenään. Toisaalta kaikki tunnustavat, että ylioppilastutkinto on tasapuolinen ja yhdenvertainen valtakunnallinen päättökoe, jossa mitataan lukiolaisen osaamista monipuolisesti.
Ylioppilastutkintoja laitetaan järjestykseen niin sanottujen puoltoäänten perusteella. Laudatur tuottaa 7 pistettä, eximia 6 pistettä ja niin edelleen. Oppilaitoksia voidaan puolestaan laittaa järjestykseen vertaamalla ylioppilaiden puoltoäänten keskiarvoja keskenään. Vertailu on raakaa, eikä huomioi opiskelijoiden lähtötasoa, kuten STT:n julkaisemat lukiovertailut.
Gradia-lukioista valmistutaan valtakunnan keskiarvoa paremmin arvosanoin
Jyväskylän Lyseon lukiosta ja Schildtin lukiosta valmistui tänä keväänä puolet Keski-Suomen uusista ylioppilaista. He valmistuivat ylioppilaiksi paremmin arvosanoin kuin keskiverto kevään 2025 ylioppilas. Jyväskylän Lyseon lukion ylioppilaiden tulokset ovat Keski-Suomen toiseksi parhaat. Edellä on täysin ansiosta ja odotuksenmukaisesti Jyväskylän Normaalikoulun lukio. Schildtin lukio sijoittuu Keski-Suomen lukioiden joukossa sijalle kahdeksan.
Lyseossa puoltoäänten keskiarvo oli 4,54 ja Schildtin lukiossa 4,19. Samainen 4,19 oli myös valtakunnallinen keskiarvo tänä keväänä. Yhteenlaskettuna Gradia-lukioiden keskiarvo oli 4,37. Tämä tarkoittaa sitä, että yhteensä meiltä valmistui Keski-Suomen kolmanneksi parhaat ylioppilaat ja samalla takasimme, että puolet Keski-Suomen ylioppilaista valmistuu valtakunnan keskiarvoa korkeampien arvosanojen siivittämänä kohti jatko-opintoja.
Jokaisen oppimisesta pidetään huolta
Vähintään yhtä tärkeää kuin hyvät arvosanat on se, että strategiamme mukaisesti ”meillä ihan jokainen oppii”. Gradia-lukioiden kevään 2025 kokelaista alle 1 % epäonnistui ja jatkaa lakin tavoittelua tulevana syksynä. Se on vähän. Viimeisen kolmen vuoden ajan Gradia-lukioissa kevään ylioppilastutkinnossa hylättyjen arvosanojen määrä on ollut koko ajan laskussa. Samalla ylioppilastutkinnon tulokset ovat koko ajan parantuneet. Se on hieno juttu. Suurissakin lukioissa voidaan tehdä hyvää työtä, pitää kaikista huolta ja saavuttaa merkittävää menestystä.
Kiitos menestyksestä kuuluu ennen kaikkea jokaiselle opiskelijalle itselleen. Saavutukset ovat heidän aktiivisen työnsä tulosta. Välttämätöntä ja ensiarvoisen tärkeää apua ja tukea työhönsä opiskelijamme saavat Gradia-lukioiden osaavalta ja motivoituneelta opetus- ja ohjaushenkilöstöltä ja ihan jokaiselta yhteisömme aikuiselta. Heitä meillä suurissa lukioissa on paljon, joten tarvittaessa apukin on lähellä.
Kirjoittaja Samuli Laitinen työskentelee tulosaluejohtajana ja rehtorina Gradiassa. Hän johtaa Gradia-lukioita, joihin kuuluvat Jyväskylän Lyseon lukio, Schildtin lukio ja Jyväskylän aikuislukio.