Kehittämisasiantuntija Joonas Penttinen: ”Opiskelijalle kansainvälinen jakso voi olla käännekohta koko elämään”
Gradiassa asiantuntijatyö on monipuolista, vastuullista ja ihmisläheistä. Kansainvälisyyden parissa työskentelevälle asiantuntijalle työn merkitys syntyy siitä, että oma työ voi vaikuttaa pitkälle ihmisten tulevaisuuteen ja avata uusia suuntia.
Kehittämisasiantuntija Joonas Penttisen polku kansainvälisiin tehtäviin on rakentunut vähitellen, osin sattumien kautta.
”Valmistuin vuonna 2010 yhteiskuntatieteiden maisteriksi. Vielä opintojen loppuvaiheessa en ollut varma, mihin suuntaan urani lähtisi: journalistiksi, tutkijaksi vai johonkin aivan muualle”, Penttinen kertoo.
Pedagogiset opinnot ja työ tuntiopettajana johdattivat hänet nopeasti opetuksen ja kehittämistyön pariin. Ensimmäiset kansainväliset tehtävät tulivat mukaan heti uran alkuvaiheessa, ja kiinnostus kasvoi nopeasti. Työ vei mukanaan hankkeisiin, kansainväliseen yhteistyöhön ja lopulta Gradiaan.
”Kun kansainvälisiin tehtäviin liittyvä paikka tuli hakuun Gradiassa, ajattelin, että nyt tai ei koskaan. Gradia oli minulle entuudestaan tuttu organisaatio hanketyön yhteistyökumppanina, ja tänne oli luontevaa siirtyä.”
Penttinen aloitti Gradialla kehittämisasiantuntijana joulukuussa 2021. Nyt käynnissä on jo viides vuosi.
Kansainvälisyys osana arkea
Työn ytimessä on Erasmus+ -ohjelma kokonaisuudessaan. Käytännössä se tarkoittaa opiskelijoiden ja henkilöstön kansainvälisten jaksojen mahdollistamista, rahoitussopimuksia, vaihtoihin valmentamista, yhteistyötä eurooppalaisten kumppanien kanssa sekä kansainvälisten hankkeiden kehittämistä.
”Me tapaamme kaikki lähtevät opiskelijat. Käymme läpi rahoitukset, valmennuksen ja ohjelman reunaehdot. Varmistamme, että kaikki toimii ja että opiskelijoilla on turvallinen ja onnistunut ulkomaanjakso.”
Työ ei ole pelkkää hallinnointia, vaan tiivistä yhteistyötä eri alojen, kampusten ja kansainvälisten kumppaneiden kanssa.
”Olemme paljon tekemisissä eurooppalaisten kollegoiden kanssa. Selvitetään, minne voidaan lähteä, millaisia paikkoja on tarjolla ja miten uusia mahdollisuuksia voidaan kehittää.”
Työ näkyy ihmisten kasvuna
Penttiselle työn merkityksellisyys kiteytyy opiskelijoiden kokemuksiin.
”Monelle nuorelle ulkomaanjakso on ensimmäinen kerta, kun lähdetään yksin pois kotoa, vieraaseen maahan ja kulttuuriin. Se on kokonaisvaltainen oppimiskokemus.”
Kansainvälinen jakso kasvattaa ammatillisen osaamisen lisäksi itseluottamusta, rohkeutta ja kykyä selviytyä uusissa tilanteissa.
”Opiskelijat kasvavat usein muutaman viikon aikana henkisesti todella paljon. Se näkyy siinä, miten he palaavat – varmempina, rohkeampina ja itsestään tietoisempina.”
Juuri tämä tekee työstä palkitsevaa. ”On hienoa olla mukana mahdollistamassa jotain, joka voi vaikuttaa koko elämän suuntaan.”
Tiimissä tehdään yhdessä
Penttinen kuvaa Gradian kansainvälisyys- ja hanketyötä tekevien tiimiä tiiviiksi ja toisiaan tukevaksi.
”Meillä on huippuporukka. Ihmiset uskaltavat tuoda ajatuksiaan esiin, jokaisen osaamista arvostetaan ja apua saa aina.”
Yhdessä tekeminen näkyy arjessa konkreettisesti.
”Jos joku on poissa, muut paikkaavat. Opiskelijoiden asioita hoidetaan ristiin, ja vastuu jaetaan joustavasti. Se luo turvaa ja hyvää henkeä.”
Penttisen mukaan juuri yhteisöllisyys oli yksi syy hakeutua Gradiaan.
”Isossa organisaatiossa kehittämistä tehdään yhdessä. Täällä on ympärillä ihmisiä, jotka tekevät samankaltaisia asioita ja joiden kanssa voi oppia koko ajan uutta.”
Gradia työnantajana
Penttinen kokee Gradian vakaaksi ja vastuulliseksi työnantajaksi.
”Perusasiat ovat kunnossa: työterveyshuolto, joustavat työjärjestelyt ja mahdollisuus vaikuttaa omaan työhön. Työtä voi pitkälti räätälöidä omien vahvuuksien ja elämäntilanteen mukaan.”
Myös kehittymismahdollisuuksia riittää.
”Erasmus-ohjelma ei ole koskaan valmis. Ohjelmakaudet vaihtuvat, painopisteet elävät ja työ muuttuu koko ajan. Iso organisaatio tarjoaa myös mahdollisuuksia laajentaa omaa roolia.”
Katse tulevaan
Tulevaisuudessa Penttinen näkee kansainvälisyyden entistä inklusiivisempana.
”Tavoitteena on, että mahdollisimman moni opiskelija pääsee kokemaan kansainvälisyyttä elämänsä aikana. Ryhmäliikkuvuudet ja lyhyemmät jaksot ovat keinoja siihen.”
Hän kokee olevansa oikeassa paikassa.
”Jos minulta kysytään, mikä on kutsumusammattini, niin tämä työ vastaa sitä aika hyvin. Kaikki aiemmat polut ovat tavalla tai toisella johtaneet tähän.”