Päihteetön ja nikotiiniton Gradia

Gradia on sitoutunut olemaan turvallinen ja terveellinen oppimisympäristö. Tämä tarkoittaa, ettei meillä käytetä päihteitä eikä tupakka- tai nikotiinituotteita.

Gradiassa kannustetaan opiskelijoita päihteettömyyteen

Gradian henkilöstö puuttuu päihteiden käyttöön järjestyssääntöjen ja päihdetoimintasuunnitelman mukaisesti. Päihteisiin lukeutuvat kaikki päihdyttävät aineet, kuten alkoholi, lääkkeet ja huumeet sekä tupakka- ja nikotiinituotteet.

Päihteiden käyttö on kielletty Gradian oppilaitoksissa seuraavasti: 

  • Tupakkalain mukaisten tupakka- ja nikotiinituotteiden tai niiden kaltaisten tuotteiden käyttö on kielletty oppilaitoksen tiloissa ja alueella. Lisäksi alle 18-vuotiailta on kielletty näiden tuotteiden hallussapito. Kielto koskee tupakkaa, nuuskaa, sähkösavukkeita ja nikotiinipusseja.
  • Päihteiden, huumeiden ja vastaavien aineiden hallussapito, käyttäminen ja niiden vaikutuksen alaisena esiintyminen on kielletty oppilaitosten alueilla ja koulun tilaisuuksissa. 

Gradian henkilöstö toimii päihteettömyydessä roolimallina ja tukena ja on velvollinen puuttumaan havaitsemaansa päihteidenkäyttöön, keskustelemaan siitä rakentavasti ja ohjaamaan eteenpäin asianmukaiseen hoitoon. Tarvittaessa opiskelijasta voidaan tehdä lastensuojeluilmoitus. Opiskelukuntoisuutta arvioidaan ja seurataan yhteistyötahojen ja opiskelijan kanssa. 

Opiskelijoiden yhteisöllisyyttä ja ryhmäytymistä edistetään entistä vahvemmin osana päihteettömyyteen tähtäävää toimintaamme.

Väliotsikko

Gradia on nikotiiniton syksystä 2025 alkaen

Palsta 1/2

Gradian tavoitteena on luoda oppimis- ja työympäristö, joka tukee hyvinvointia, turvallisuutta ja työkykyä. Osana tätä tavoitetta kaikista Gradian oppilaitoksista tulee nikotiinittomia syksyllä 2025. 

Vaikuttava nikotiinittomuuden edistäminen oppilaitoksissa on pitkäjänteistä, systemaattista toimintaa ja jatkuvasti osana arkea.

Nikotiinittomuus tarkoittaa, että tupakkalain alaisten tuotteiden – kuten tupakan, nuuskan ja sähkösavukkeiden – käyttö on kielletty sekä oppilaitosten sisätiloissa että ulkoalueilla.

Palsta 2/2

1.8.2025 voimaantulevan lain mukaan nikotiinipussien käyttö on kielletty oppilaitosten ulko- ja sisätiloissa. Kielto ei koske lääkelain mukaisia tuotteita (esim. Zonnic). Myös nikotiinipussien ja tupakan vastikkeiden (energianuuskat, nikotiinittomat vapet) hallussapito on kielletty alle 18-vuotiailta.  

Tavoitteena on, että pitkällä aikavälillä ymmärrys nikotiinituotteiden haitoista lisääntyy, mikä tukee nikotiinittoman toimintakulttuurin kehittymistä ja vähentää käyttöaikomuksia ja -kokeiluja. 

Jokainen tekee itse päätöksen lopettamisesta, mutta me oppilaitoksessa työskentelevät voimme rakentaa yhteisön, joka tekee terveelliset valinnat mahdollisiksi. 

Selvitys: Monet Gradian opiskelijat haluavat lopettaa nikotiinituotteiden käytön

Nuorten tupakointi ja nuuskan käyttö on vähentynyt, mutta positiivinen suunta on hidastunut. Sähkösavukkeen ja nikotiinipussien suosio nuorten keskuudessa huolestuttaa.

Palsta 1/2

Toisen asteen kouluterveyskysely

Toisen asteen osalta kouluterveyskysely 2025 kattoi TUVA-koulutuksen, ammatillisen perustutkintokoulutuksen että lukiokoulutuksen opiskelijat.

Gradian ammatillisen koulutuksen opiskelijoiden alkoholin käyttö oli edelliseen kouluterveyskyselyyn verrattuna pysynyt lähes samana. Vastaajista hieman yli 45 % ei käytä alkoholia ollenkaan. Kokonaisuutena myös tupakan, sähkötupakan, nuuskan ja nikotiinipussien käyttö on pysynyt samalla tasolla. Vuonna 2025 sekä vuonna 2023 vastaajista 42 % ilmoitti käyttävänsä jotakin edellä kuvattua tuotetta. Kuitenkin, kun tarkastellaan vain nikotiinipussien käyttämistä, huomataan niiden käytön huolestuttava lisääntyminen. Vuonna 2023 13 % vastaajista käytti nikotiinipusseja ja nyt vuonna 2025 jo 34 % vastaajista käyttää nikotiinipusseja. Pojat (40 %) käyttävät nikotiinipusseja tyttöjä (27 %) enemmän.

Myös Gradian lukio-opiskelijoiden alkoholin käyttö on edelliseen kouluterveyskyselyyn verrattuna pysynyt lähes samalla tasolla. Vastaajista 49 % ei käytä alkoholia ollenkaan. Kokonaisuutena tupakan, sähkötupakan, nuuskan ja nikotiinipussien käyttö on edelliseen kyselyyn verrattuna hieman vähentynyt. Vuonna 2025 16 % ilmoitti käyttävänsä jotakin edellä kuvattua tuotetta, kun vastaava luku vuonna 2023 oli 21 %.  Nikotiinipussien käyttäminen on kuitenkin lisääntynyt myös lukio-opiskelijoiden keskuudessa. Vuonna 2023 vastaajista 3 % käytti nikotiinipusseja ja vuonna 2025 käyttäjiä oli 11 %. Pojat (13 %) käyttävät nikotiinipusseja tyttöjä (9 %) enemmän.

Palsta 2/2

Riemu Finland ry:n selvitys

Riemu Finland ry:n vuoden 2024 selvityksessä todettiin, että Gradiassa olisi yli 800 opiskelijaa, jotka haluaisivat lopettaa tai vähentää tupakka- ja nikotiinituotteiden käytön.

Vaikuttava tupakka- ja nikotiinituotteiden käytön ehkäisy on pitkäjänteistä työtä ja osana arkea. Pelkkä tiedon jakaminen, kampanjat ja teemapäivät eivät riitä käytön ehkäisyssä. 

Tutkimusten mukaan johdonmukaisesti toteutettu ehkäisevä työ lisää nuorten tietämystä tupakka- ja nikotiinituotteiden haitoista, vahvistaa myönteisiä asenteita nikotiinittomuutta kohtaan ja vähentää aikomuksia käyttää näitä tuotteita.

Väliotsikko

Miksi lopettaa nikotiinituotteiden käyttö? Gradian opiskelijat kertovat

Palsta 1/3

Lopettaminen toi minulle vapauden riippuvuudesta ja terveellisemmän elämän.

16-vuotias lukiolainen

 

Nyt henki, eikä vaatteet haise enää pahalle ja liikuntaharrastukset sujuvat paremmin.
 

16-vuotias turvallisuusalan opiskelija

Palsta 2/3

Parasta lopettamisessa oli, ettei enää väsytä yhtä paljon.

20-vuotias sosiaali- ja terveysalan opiskelija

Päätös lopettamisesta syntyi, kun huomasin, etten halua elää koko elämääni näin.

17-vuotias ravintola- ja cateringalan opiskelija

Palsta 3/3

Rahaa säästyy ja tuntuu terveemmältä, kun suussa ei maistu tai haise tupakalta.

23-vuotias kasvatus- ja ohjausalan opiskelija

Kunto ja olo ovat parantuneet, kun ei enää ole addiktiota, joka painaa.

18-vuotias media-alan opiskelija