Laajuus

RekryKoulutuksen kesto on 60 päivää.

Aika

-

Hakuaika

-

Kenelle

Tule osaajaksi Kirjapainokylään! Keuruun seudulla toimivat graafisen- ja painoalan yritykset hakevat kasvunsa tueksi pitkäaikaisia työntekijöitä monipuolisiin kirjapainotehtäviin. Koulutamme tekijöitä Otavan Kirjapaino Oy:lle, PREMille, Keuruun Laatupaino KLP Oy:lle, Printekille sekä Linnapaperi Oy:lle. Graafisen alan työkokemus voi helpottaa työhön tarttumista, mutta ennen kaikkea haemme hyvän asenteen omaavia tekijöitä taustaan katsomatta. Työssä pärjää erinomaisesti, kun löytyy halua oppia uutta ja kehittyä alan rautaiseksi ammattilaiseksi. Työnkuvat pitävät sisällään monipuolisia tuotannon työtehtäviä paino- sekä jälkikäsittelyssä.

Koulutus on suunnattu ensisijaisesti työttömille, lomautetuille ja työttömyysuhan alaisille henkilöille, joiden työnhaku on voimassa TE-palveluissa. Voit hakea koulutukseen myös, mikäli työskentelet osa-aikaisessa tai määräaikaisessa työsuhteessa ja olet hakemassa kokoaikatyötä.

Kuvaus

Osaajaksi Kirjapainokylään RekryKoulutus toteutetaan yhteistyössä Gradia-koulutuspalvelut Oy:n, Keski-Suomen TE-toimiston sekä Keski-Suomen ELY-keskuksen kanssa. Hae mukaan ja aloita urapolkusi mielenkiintoisten painotuotteiden parissa!

Koulutuksen aikana opit perusteet kirjapainotalossa työskentelyyn tai laajennat jo olemassa olevaa osaamistasi taustastasi riippuen. Osaamisen ja oman ammattitaidon kehittyminen jatkuvat koulutuksen päätteeksi työtä tekemällä, ja mahdollisuuksien mukaan myös oppisopimuskoulutus on jatkopolkuna hyvä keino ammatillisen osaamisen vahvistamiseen. RekryKoulutuksen hyväksytysti suorittaneet ja yritykseen sekä työtehtäviin soveltuvuutensa osoittaneet työllistyvät mukana olevien yritysten palvelukseen.

Rakenne

KOULUTUKSEN SISÄLTÖ:
· Painotuotteen valmistusprosessi, kirjanvalmistus -aineistosta valmiiksi kirjaksi
· Painon ja viimeistelyn eri konelinjat
· Kirjanvalmistusprosessi, viimeistelyn eri tekniikat
· Kirjapainon materiaalit ja raaka-aineet
· Logistiikka ja materiaalin vastaanotto
· Laadunvarmistus ja hukkamateriaalin minimointi / vähentäminen

YRITYSESITTELYT

Tutustu RekryKoulutuksessa mukana oleviin työnantajayrityksiin:

Otavan Kirjapaino Oy: https://otavankirjapaino.fi
PREM: https://www.prem.fi
Keuruun Laatupaino KLP Oy: https://www.keuruunlaatupaino.fi
Printek: https://printek.fi
Linnapaperi Oy: https://www.linnapaperi.fi/

Koulutuksesta järjestetään Miitti -tapahtuma keskiviikkona 3.8.2022 klo 13 Kirjapainokylässä (Otavantie 11, 42700 Keuruu). Tervetuloa mukaan tutustumaan työnantajayrityksiin!

LISÄTIEDOT
Gradia: Vesa Iltola, p. 040 341 5671, vesa.iltola@gradia.fi
Keski-Suomen TE-toimisto: Yritysasiantuntija Teija Kunnari, p. 0295046102,
teija.kunnari@te-toimisto.fi
Otavan Kirjapaino Oy: Panu Kupila, p. 050 362 5803, panu.kupila@otava.fi
PREM: Teemu Pärnänen, p. 0400 849 334, teemu@prem.fi
Keuruun Laatupaino KLP Oy: Kimmo Ström, p. 040 584 3601, kimmo.strom@keuruunlaatupaino.com
Printek: Petri Lehtonen, p. 040 300 0707, petri.lehtonen@printek.fi
Linnapaperi Oy: Tapani Linna, p. 044 377 85 86, tapani.linna@linnapaperi.fi

Monta tapaa opiskella

Seuraava koulutus alkaa ke 4.4.2018.

Kustannukset

Työvoimakoulutus on opiskelijalle maksutonta.

Hakupalvelut

040 341 6193
hakupalvelut@gradia.fi
chat gradia.fi/oppimaan
ma, ke ja to klo 9-12, 12.30-15 sekä ti ja pe klo 10-12, 12.30-14


 

Aika

-

Paikkakunta

Keuruu